TOPlist
  

Historické poohlédnutí

 

v 80-tých letech minulého století organizovala běhy do vrchu CIME, založená v roce 1975. Zaštíťovala ročně desítky závodů ve všech alpských zemích. Organizaci řídil N. Tamini, zakladatel časopisu Spiridon. Závody panerai replica watches uk byly rozděleny do několika skupin podle obtížnosti a délky trati. V této době založil profesor matematiky Jean Claude Pont ve spolupráci se známým Noelem Taminim v té době nejtěžší a nejznámější závod Sierre – Zinal. Tohoto závodu se zúčastňovalo několik tisíc lidí a to svědčilo o obrovské popularitě této zvláštní běžecké disciplíny.

O tomto závodě jsem se dočetl v našem tisku a vznikla myšlenka účasti. Po dlouhých tahanicích a jednáních jsme vycestovali za pomocí devizového příslibu v roce 1982 ve složení: Pavel Bárta, Jiří Lanta, Josef Krejza a Karel Šklíba na tento závod. Byli jsme vůbec první běžci z východního bloku, kteří se zúčastnili běhu do vrchu a byli jsme všude vítáni a předváděni jako východní „rarita“. Naše výsledky nebyly vůbec špatné a celkovou atmosférou i organizací jsme se vrátili vyloženě nadšeni. Protože v té době platilo pravidlo „na západ jednou za život“, mysleli jsme si, že se podobné akce již nezúčastníme.

Vznikla proto myšlenka založit Český pohár v běhu do vrchu a začít běhat mistrovství ČSSR v běhu do vrchu. Naší atletiční funkcionáři v té době této aktivitě vůbec nefandili a nechali vše na našem atletickém oddíle, v té době TJ SOKOL Havlovice. Naše představa byla, že budeme organizovat běh na Sněžku. Jak jistě víte, překážky se nám do dnešního dne nepodařilo překonat a proto jsme v roce 1985 uspořádali první neoficiální mistrovství ČSSR na trati Janské Lázně – Černá hora. Trasa i profil zůstaly do dnešní doby beze změny. Vítězem prvního ročníku se stal domáci František Pechek v čase 43:52 při účasti 30 závodníků (ženy nedostaly odvahu postavit se na start). Protože se závod běžel na podzim, v cíli čekalo závodníky 30cm těžkého mokrého sněhu. První oficiální mistrovství ČR na této trati jsme organizovali v roce 1993. Prvními mistry ČR se stal Radomír Soukup v čase 35:04 a Dagmar Havlíčková v čase 45:13. Závodu se zúčastnilo 143 závodníků.

Po prvním ročníku závodu jsem obeslal známé a TJ pod českými kopci, zda by nechtěli uspořádat závod v panerai replica watches běhu do vrchu, který by byl zařazen do „Českého poháru v běhu do vrchu“. Ozvalo se mě 11 organizátorů a seriál byl na světě. Od té doby se neustále rozrůstal. V počátcích nebyly počítače, nebyly kopírky, vše se počítalo ručně, ale atmosféra byla super a příznivců stále přibývalo.

V roce 1990 jsme byli pozváni poprvé na mistrovství světa do Telfesu. Naši závodníci se okamžitě se svými výkony vklínili mezi běžce z alpských zemí a byli největším překvapením mistrovství. Všechny bývalé socialistické země zůstaly daleko za námi, protože se takvýchto běhů do kopce zúčatnili poprvé, kdežto my jsme měli již pět let soutěžení za sebou.

Jako první z východního bloku jsme kandidovali na pořadatelství MS. Podařilo se nám získat pořadatelství v roce 1997. Mistrovský závod proběhl na trati v Malých Svatoňovicích. Dalším prvenstvím bylo pořádáno MS vet. v Janských Lázních, které jsme pořádali v roce 1999. MS vet. vzniklo hlavně díky iniciativě France Puckla s Kitzbuhlu a naši. Vrcholné akce byly vždy uspořádány na vysoké úrovni, proto jsme byli vyzváni k pořadatelství ME v roce 2006. Závod opět proběhl s velkým úspěchem v Malých Svatoňovicích. Nejnovější vrcholnou akcí bylo MS vet. v roce 2008, které pořádal ISCAREX Česká Třebová na trati v okolí Kralického Sněžníku.

Věřím, že všichni milovníci běhů do vrchu udělají vše pro rozvoj tohoto odvětví i pro organizaci vrcholných akcí.

Karel Šklíba


CzechNET CZ s.r.o.